Nu är vi påväg hem, samma tåg men andra platser. Att spendera dagar med dom bästa utan mer måsten än att andas, äta och sova är som man säger på norska ”rolig” och helskönt.
Tack Micke och Dina för fantastisk gästvänlighet – att få sitt hem invaderat av sex personer innebär ju en aningens stök, bök och högre ljudnivå.
På ett sätt upplevs det som dagarna gått så fort men samtidigt på ett annat känns det längesen som vi var hemma.
Med tre barn att ta hänsyn till blir aktiviteter och utflykter därefter. Kusinerna har lekt, skrattat och badat. Vi har åkt tricken, promenerat, fikat dyrt, lekt lekpark, sett slottet, fikat mera och bara slappat i soffan. Mysiga middagar med utvecklande samtal.
Är egentligen ingen storstadsmänniska men gillar Oslo, en stor stad men ändå liten på nåt skönt vis.
Tittar igenom bilder från dagarna och känner sån tacksamhet. 🙏 så fina dagar! Men ska samtidigt oxå bli väldans skönt att komma hem, dra på mysbyxor, sträcka ut benen i soffan och dricka en kopp te.
Snart tågbyte i Stockholm och sen ”bara” sex timmar kvar ❤️